Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Polsko-Niemiecka współpraca

Wymiana młodzieży maj 2016r.
W dniach 12.05.2016r.-19.05.2016r. w naszej szkole gościliśmy 13 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Steinfeld (Niemcy). W tym roku spotkanie polsko-niemeickie przebiegało pod hasłem "Przygotowanie do jubileuszu 70-lecia ZSEiO w Oleśnie" w zakresie dotyczącym współpracy szkół.
Uczniowie pod okiem pani Jolanty Piśli - Skoniecznej pracowali w biliotece szkolnej i tworzyli min. wizerunek partona szkoły.Efektem zajęć była wystawa poświęcona wieloletniej współpracy ZSEiO w Oleśnie i Hermann-Josef-Kolleg w Steinfeld.
Uczestnicy wymiany zwiedzili także Kraków. W Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach naukowych zorganizowanych w laboratoriach eksperymentalnych. Przy ognisku w Hotelu "Na Kamieniu" w Borkach Małych uczniowie wspólnie bawili się i śpiewali.
Jedenastu uczniów naszej szkoły gościło niemieckich kolegów w swoich domach zapraszając ich do wspólnych działań i czynnego uczestnictwa w gronie rodzinnym.
Zaproszeni goście uczestniczyli również w lekcjach z wykorzystaniem systemu PRS, logistyki, biologii i matematyki.


Wymiana młodzieży maj 2014r.


W dn. 13.05.2014r. – 20.05.2014r. w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli z Gimnazjum w Steinfeld. Po powitaniu przez panią dyrektor Dorotę Mielczarek - Koziołek gości z Steinfeld, poczęstunku w szkolnej stołówce, rozmowach i śpiewie przy akompaniamencie w wykonaniu dziewcząt z internatu, rodziny uczniów naszej szkoły zabrały gości do swoich domów. Już następnego ranka uczestnicy wymiany spotkali się z Wicestarostą Powiatu Oleskiego Stanisławem Belką, który bardzo serdecznie witał naszych gości w Oleśnie. Następnie wszyscy uczestnicy wymiany zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, gdzie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Cała zabawa rozpoczęła się w holu internatu przed wystawą przeglądową tegorocznych absolwentów Technikum Organizacji Reklamy. Był to przegląd technik graficznych i malarskich oraz tematów począwszy od pastiszy poprzez studia z natury aż po ilustracje do wybranej przez młodzież literatury i muzyki. Wystawa została rozebrana, a sztalugi przeniesione do pracowni plastycznej. Tam, po wprowadzeniu teoretycznym, młodzież dobrała się parami i stworzyła wizerunki pegaza. Aby ten symbol natchnienia twórczego był nieokiełznany i nieujarzmiony, jeszcze przed pracą młodzież wysłuchała drugiej części baletu Igora Strawińskiego „Święto wiosny”. Przy tym działaniu młodzieży towarzyszyła muzyka z płyty autorskiej naszego zespołu muzycznego „Something New”. Zadaniem głównym było namalowanie pastelami skrzydeł i dzięki różnorodnym realizacjom tematu, powstało dziesięć stworzonych z pasją obrazów pędzącego pegaza. Nad całością czuwały instruktorka kółka plastycznego Jolanta Piśla – Skonieczna oraz dwie asystentki Wioleta Koprek i Noemi Biedal z klasy 2c Technikum Architektury Krajobrazu. Tłumaczami byli pan Krzysztof Kopyto i opiekun grupy niemieckiej pan Siegmund Pchalek. Dobrym słowem i uśmiechem wspierała pani Krystina Raabe. Sztalugi wróciły do holu w internacie, gdzie dziś możemy oglądać kolorowe obrazy na wielkich formatach, przygotowane zespołowo przez młodzież polsko – niemiecką. Pasja z jaką zostały stworzone daje pewność, że także następne dni wymiany będą pełne pozytywnej energii. W dn. 15-16.05.2014r. polsko – niemiecka grupa odwiedziła Kraków, gdzie zwiedziła Wawel, Kościół Mariacki oraz Muzeum Multimedialne pod Rynkiem Krakowskim. Ogromne i niezapomniane wrażenie na uczestników wywarła także Kopalnia Soli w Wieliczce, Bobolicki zamek i muzeum. Uwieńczeniem wycieczki po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej była Jasna Góra – jak zawsze piękna. Niedzielne popołudnie goście i gospodarze spędzili „Na kamieniu” w Borkach Małych: współzawodniczono w strzelaniu do celu, jeździe na quadach, wspólnie śpiewano przy biesiadnym stole. Dn. 19.05.2014r. uczniowie wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Sportu. Rozegrano mecz piłki koszykowej, pływano na basenie, rozegrano wiele konkurencji i gier. Projekt współfinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Wymiana polsko-niemiecka maj 2013r.
Szkołą Partnerską jest Katolickie Gimnazjum Hermann-Josef-Kolleg w Steinfeld. Polscy uczniowie w trakcie pobytu w Steinfeld uczęszczali na zajęcia oraz zapoznali się z systemem nauczania w niemieckich szkołach.
Wycieczki do Kolonii i Bonn wywarły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach. Uczniowie zwiedzili między innymi Muzeum Historii Niemiec w Bonn oraz przepiękną katedrę w Kolonii. świetną atrakcją był też całodniowy pobyt w Phantasialand w Bruhl. Młodzież mieszkała u rodzin niemieckich, dzięki czemu miała doskonałe możliwości do nawiązywania kontaktów w języku niemieckim i angielskim oraz poznawała ich kulturę i obyczaje.
Wymiana polsko - niemiecka pozwoliła nam nawiązać bliższe znajomości, poznać bliżej historię i kulturę Niemiec oraz doskonalić umiejętności językowe.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec, które odbędzie się za rok w Polsce.


Wymiana polsko-niemiecka maj 2011r.
Dnia 25 maja 2011r. grupa naszej młodzieży pojechała do Niemiec na zaproszenie dyrekcji i uczniów Katolickiego Gimnazjum Hermann-Josef-Kolleg. Było to kolejne spotkanie naszych uczniów z młodzieżą niemiecką w ramach partnerstwa szkół. Gorąco dziękujemy Panu Zygmuntowi Pchałkowi za wspaniałe zorganizowanie naszego pobytu w Niemczech!
Program spotkania
Przeczytaj...


Wymiana polsko - niemiecka marzec 2009r.
Dnia 01 marca 2009r. grupa naszej młodzieży poleciała samolotem do Niemiec na zaproszenie dyrekcji i uczniów Katolickiego Gimnazjum Hermann - Josef - Kolleg. Było to kolejne spotkanie naszych uczniów z młodzieżą niemiecką w ramach partnerstwa szkół. Program wycieczki był bardzo bogaty. Zwiedziliśmy Klasztor i Bazylikę w Steinfeld, Katedrę i Muzeum Czekolady w Kolonii, odwiedziliśmy Bonn - dawną stolicę Niemiec, byliśmy w muzeum w Vogelsaung. Oprócz zwiedzania rozegraliśmy mecz piłki siatkowej, który wygraliśmy. W podziękowaniu za wspaniałą gościnę w auli szkolnej zagraliśmy koncert dla naszych niemieckich rówieśników. Podczas wieczorku pożegnalnego wspólnym tańcom nie było końca, a przed odlotem samolotu każdemu zakręciła się łezka żalu, że już trzeba wracać. Zaprosiliśmy naszych niemieckich przyjaciół do Olesna i już w przyszłym roku się zobaczymy! Gorąco dziękujemy Panu Zygmuntowi Pchałkowi za wspaniałe zorganizowanie naszego pobyto w Niemczech.

Wymiana polsko - niemiecka czerwiec 2007
W czasie pobytu w Steinfeld młodzież zwiedzała ciekawe okolice, dla nich organizowano spotkania wieczorne, biesiady przy muzyce i tańcach. Rozgrywano różne ciekawe zawody sportowe, które organizowano między młodzież polską a niemiecką. Nasza młodzież nawiązała nowe kontakty z rówieśnikami z Niemiec i utrzymuje je drogą internetową.